برای آندسته از افرادی که تصمیم مشخصی برای استفاده از نرم افزار ندارند و مطمئن نیستند که می بایست از فتوشاپ یا کرل یا ایلاستریتور بهره بگیرند باید بگوییم که معمولا نرم افزار های وکتوری مانند کرل و ایلاستریتور بسیار خروجی مناسب تری برای دستگاه چاپ ارائه می دهند به خصوص که دستگاه های به روز تر چاپ را استفاده نمایید، اما در نهایت واقعا تفاوت خاصی بین خروجی فتوشاپ و سایر نرم افزار ها به صورت وکتوری نیست.

منبع این جداول وب سایت Fix the Photo می باشد که طی بررسی های انجام شده از بین کاربران گرافیکی این موارد را ذکر کرده است بنابراین اغلب افرادی هستند که به کار طراحی مشغول هستند، یک مورد درباره واژه طراحی در این تحقیق بسیار پر رنگ و مهم به نظر می رسد و آن هم اشاره به این موضوع است که طراحی از دید این افراد به نوعی اجرای یک طرح به مانند کشیدن با دست است نه به معنای ترمیم تصاویر و کار بر روی تصاویر، اگر موردی هست که در آن گرافیست با دست و ایربراش و غیره اجرا می کند در گروه طراحی یا Draw قرار می گیرد ولی اگر شما به ترمیم یک عکس قدیمی و روتوش یک چهره و یا قرار دادن یک فضانورد در یک استخر مشغول هستید این واژه یعنی Draw قابل استفاده نیست.

تفاوت بین کرل و ایلاستریتور Corel-vs-Illustrator

با توجه به اینکه بسیاری از اصناف در ایران از نرم افزار کرل استفاده می کنند، بهتر است این نرم افزار را یاد بگیرید، حداقل بهره گیری از این نرم افزار در مواردی است که دستگاه ها بر اساس اصول CNC یا Computer Numerical Control کار می کنند، مانند دستگاه های لیزری که در خیابان پامنار مشغول به برش ورق های پلکسی و طلق و کربن دار هستند یا مثلا برای دستگاه هایی که طرح های روی درب را در شهرک چوب خاوران در می آورند، یا مثلا برش کابینت و بسیاری از مواردی که دستگاه با استفاده از مختصات بر روی خطوط حرکت می کند و برش و حک را انجام می دهد. دستگاه های کاترپلاتر خیابان فردوسی که به برش استیکر و برچسب هم مشغول هستند از همین سیستم بهره می گیرند و معمولا فرمت کرل را بهترین فرمت برای کار خود می دانند. توجه کنید که کرل قابلیت های گرافیکی بسیاری هم دارد و فایلهای طراحی مانند جعبه هم به کرات از این نرم افزار بهره می گیرند. اما واقعیت این است که به جز این صنف بسیاری از اصناف قدیمی تهران هم همچنان از این برنامه بهره می گیرند.

البته اغلب این صنوف در اصل نیاز به فایل وکتور دارند و اگر شما در اتوکد هم چنین فایلهایی را اجرا کنید می توانید خروجی وکتور را به آنها ارائه دهید و خیلی از این افراد از همین فایل اتوکد هم بهره می گیرند، در نهایت اگر شما فقط به سراغ Illustrator بروید هم با توجه به اینکه فرمت نهایی به صورت وکتور خواهد بود می توانید بین نرم افزار های مختلف خروجی بگیرید و آنچه مورد نظر این صنوف است را به آنها تحویل دهید، هر چند که در نهایت وقتی کار را به هر کسی در این مجموعه تحویل دهید از شما فرمت کرل 15 سال پیش را می خواهند چون هیچ کدام نرم افزار های به روز ندارند.

تفاوت های نرم افزار کرل با ایلاستریتور

تفاوت بین کرل و فتوشاپ

ماهیت کلی این دو نرم افزار با یکدیگر متفاوت می باشد و فتوشاپ یک نرم افزار وابسته به پیکسل اما در عوض کرل Corel یک نرم افزار وابسته به وکتور و فرمول های وکتوریست. در فتوشاپ هر پیکسل pixel جایگاه مشخصی دارد و این با نقطه point که در کرل جایگاه دارد تفاوت اساسی ایجاد می کند. در جدول زیر به این موارد اشاره مستقیم نشده است و بر اساس جایگاه بین کاربران مقایسه انجام شده.

 


کدام فایل برای چاپ افست مناسب است؟ CorelDraw یا PhotoShop یا illustrator را انتخاب کنیم؟

اول یک نکته درباره نرم افزار های گرافیکی ذکر کنیم، به راحتی می توانید در بین نرم افزار های مختلف حرکت کنید و فایل ها را به یکدیگر منتقل کنید، اما افرادی که تجربه طولانی کار با این نرم افزار ها را دارند و در مدت طولانی کار چاپ افست انجام داده اند همگی می دانند که این کار ممکن است مشکلاتی به وجود آورد که قابل جبران نیستند و نیاز است که حتما در این موارد حساس بود تا بهترین خروجی از دستگاه چاپ حاصل شود.

اما تجربه چاپ ثابت کرده است که خروجی نرم افزار هایی مانند Corel و illustrator که وکتوری هستند به مراتب برای چاپ مناسب تر است

با این حال من به عنوان نویسنده این مقاله معمولا در 90 درصد موارد به سراغ PhotoShop می روم و از خروجی این نرم افزار برای چاپ کاملا راضی هستم، به نظر نکته مهم در رعایت عادت های افرادی است که در این صنف مشغول به کار هستند، مثلا خروجی شما همیشه می بایست یک فایل PDF با کیفیت Press باشد، برخی تصور می کنند که کیفیت بالا در PDF گزینه High است اما در واقع برای چاپ و کیفیت با رزولوشن حداکثری می بایست از گزینه Press استفاده کنید و تا جای ممکن از گزینه های Default برای این خروجی بهره بگیرید بخصوص که در فایل های PDF گزینه OverPrint دیده نمی شود ولی اعمال می گردد. این موضوعات می بایست حتما رعایت شود و مراقب باشید که در چه کاری چه گزینه هایی را انتخاب می کنید. به جز گزینه over-print در حال حاضر ممکن است به مشکل دیگری نخورید، اگر فونت ها را به درستی در سیستم خود پس از خروجی PDF می بینید و اعداد و فاصله ها درست هستند به مسئله دیگری نخواهید خورد، توجه کنید یک متن اگر نیم فاصله داشته باشد هم می بایست مورد توجه قرار گیرد. بعد از خروجی گرفتن حتما فایل را بررسی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید