چاپ لترپرس و کاربردهای آن

آشنایی با لترپرس

لترپرس (Letterpress printing) یکی از روش‌های چاپ برجسته و از قدیمی‌ترین روش‌های چاپ است. تا اوایل  سال۱۹۷۰ عمده‌ترین روش چاپ که در سطح وسیع لترپس بود.پیدایش چاپ افست و دیگر روش‌های چاپی به دلیل سرعت بیشتر و کیفیت بهتر و هزینه کمتر جایگزین چاپ برجسته یا لترپرس شد.

محدودیت های لترپرس

مزیت های روش چاپ لتر پرس :

• خوانایی متن
• جلوگیری از بین رفتن کاغذ حتی با وجود توقف های زیاد

ماشین های لترپرس به طور کلی به چند دسته تقسیم می شوند؟

اغلب کارهای چاپی که با روش لترپرس انجام می شود، به صورت مشکی و یا تک رنگ هستند. ماشین های چاپ لترپرس مسطح عمر کاری طولانی را پشت سر گذاشته اند و بیشتر برای انجام عملیات تیغ زنی، پرفراژ، برجسته کردن، خط زنی و شماره زنی و…به کار می روند. به این ترتیب چند عملرا به صورت یکجا و با هزینه کم  در این روش انجام می شود.

ماشین های چاپ لترپرس عمدتا جای خود را به ماشین های چاپ فلکسو و با چاپ افست رول داده اند. هرچند که هنوز هم برای چاپ بعضی از روزنامه ها که عمدتا با رنگ مشکی و یا تک رنگ موضعی چاپ می شود،لترپرس ها مناسب هستند. همچنین در  بعضی از موارد حرفه ای، مثل چاپ فرم های تجارتی و برچسب نیز  از آن ها استفاده می شود.به طور معمول ماشین های لترپرس به سه شکل شناخته می شوند :

روش انجام لترپرس به اختصار به 4 مورد چیدمان،جاگذاری،قفل،چاپ تقسیم میشود.با توجه به اندازه مجموعه مورد نظر، این مراحل در مکان های مختلف انجام می‌شود. اگر شما یک دفتر مجله کوچک و محلی داشته باشید که تعداد چاپ و تیراژ آن پایین باشد، همه این مراحل را می‌توانید در یک محل انجام دهید.اما در مورد دفتر مجلات بزرگ که کار چاپ را در تعداد بسیار زیاد انجام می‌دهند، احتمالا برای انجام هر مرحله نیاز به مکان های مختلف خواهیم داشت.

چیدمان :مرحله ای که قطعات متحرک برای فرم دهی متن یا تصویر مورد نیاز چیده می‌شوند. شخصی که مسئول این کار است، تمام حروف را مثل یک نوشته کامل کنار یک دیگر قرار میدهد. این کار یا به صورت دستی و یا مکانیکی و به وسیله کیبورد انجام می‌گیرد.

جایگذاری و قفل های مورد نیاز :جاگذاری و قفل دو مرحله بعدی چاپ هستند که از اهمیت بسیار بالایی برخوردارند. در این مرحله های جایگذاری و قفل باید کلمات چیده در کنار هم قفل شوند و ثابت بمانند تا برای چاپ کردن آماده شوند. معمولا برای قفل کردن در این روش از یک سنگ بزرگ استفاده می‌کنند. تکنیک قفل کردن صفحات در چاپ به صورت پشت سر هم است و اگر چندین صفحه با سایز کوچک داشته باشید، می‌توانید در یک سنگ آن ها را با یک دیگر قفل کنید.

چاپ :به طور معمول، برای انجام چاپ های دستی، دو نفر باید با یک دیگر همکاری داشته باشند. یک نفر برای جوهر و نفر دیگر برای انجام خود کار چاپ لازم است. البته در چاپ های دیجیتالی که در سال های اخیر رشد و پیشرفت فراوانی داشته اند، یک نفر می‌تواند به تنهایی تمام مراحل چاپ را انجام دهد و کار او محدود به کاغذ گذاری می‌شود.

در صنف چاپ و بسته بندی که به صورت دستی انجام می‌شود، بعد از فرایند چاپ لازم است که زمانی را برای خشک شدن کاغذ اختصاص دهیم .در چاپ هایی که به صورت دیجیتالی انجام می‌شود، خشک شدن نیز درون دستگاه انجام می‌شود. در چاپ دیجیتال اپراتورفقط برای برداشتن و گذاشتن کاغذ داخل دستگاه فعالیت انجام خواهد داد.

نکته مهم درباره چاپ لترپرس

چنانچه مایلید از روش چاپ لترپرس برای محصولات خود استفاده کنید، لازم است به چند نکته دقت کنید. علاوه بر مزایا و معایبی که در بخش‌های قبل در مورد این شیوه‌ی چاپ ذکر شدند، باید در انتخاب رنگ جوهر نیز بسیار دقت کنید.باید بدانید که در زمان انتقال رنگ به کاغذ چاپی، ممکن است تغییر رنگ جزئی روی دهد.اگر شما نکته بین و به شدت بر روی ظرافت و کیفیت سفارش خود حساس هستید،این روش برای شما مناسب نمیباشد.

گردآوری شده توسط گروه چاپیلون

منبع :سایت ویکی پدیا