ساختار رنگی (spot) در پنتون

مقدمه ای بر شرکت پنتون

پنتون یا پانتون یک شرکت با مسئولیت محدود است که دفتر مرکزی آن در کارلاستادت، نیوجرسی است. این شرکت به دلیل سیستم تطبیق پنتون (PMS) شناخته شده است. پنتون یک فضای رنگی اختصاصی  است.این سیستم در صنایع مختلف، به ویژه طراحی گرافیک، طراحی مد، طراحی محصول، چاپ و تولید و پشتیبانی از سیستم های مدیریت رنگ استفاده می‌شود.

در سال ۱۹۶۳، لارنس هربرت،متوجه شد بین رنگی که طراحی می شود تا آنچه که در نهایت چاپ می شود تفاوت وجود دارد.  این موضوع برای بسیاری از طراحان و صنایع چاپ تبدیل به معضل شده بود. هربرت معتقد بود که طیف رنگی از دید افراد مختلف می تواند متفاوت باشد. این تفاوت دید است که باعث ایجاد مشکل می شود. در نتیجه  هربرت،سیستمی به نام سیستم انطباق پنتون(PMS) را طراحی کرد.

هربرت یک دفترچه جامع که شامل بیش از دو هزار رنگ بود،جمع آوری کرد.طراحان و گرافیست ها از این دفترچه به عنوان مرجع رنگی استفاده می کنند. این دفترچه تحت عنوان دفترچه پنتون مجموعه­ ی رنگ ها را با کد مشخص از یکدیگر جدا می کند. در هر کد درصد استفاده از هرکدام از رنگ­ های CMYK مشخص شده است. این دفترچه زبان مشترکی بین مشتری و چاپخانه به وجود آورده است. امروزه در هرچاپخانه ای دفترچه پنتون مورد استفاده قرار می گیرد و استفاده از این دفترچه اختلافات را به حداقل رسانده است.

رنگ پنجم رنگی است که در هنگام چاپ به کار اضافه می‌شود. این رنگ با کدهای مشخصی که عموماً کمپانی پنتون ارائه می‌کند،شناخته می‌شوند. طراح کار، ناظر چاپ و متخصص چاپ باید از این رنگ شناخت کافی داشته باشند.استفاده از رنگ  spot به تخصص خاص خود نیاز دارد. موارد استفاده از رنگ پنجم مربوط به نوع استفاده از اثر و کاربردهایی آن در تبلیغات، انواع بروشور و کاتالوگ، کارت‌های دعوت، تقدیر‌نامه‌ها و …دارد. هر جا می‌خواهید رنگ طلایی یا نقره‌ای شما برق بزند یا مات نماند، باید از رنگ پنجم در چاپ استفاده نمایید.

فرق زیادی نمی‌کند که رنگ پنجم را در آفست یا انواع چاپ دیگر استفاده کنید.به هر حال به‌عنوان یک طراح باید رنگ پنجم را در فتوشاپ یا هر نرم افزار دیگری، درست مشخص کنید. شماباید با نحوه ساخت اسپات کالر یا رنگ پنجم آشنایی کامل داشته باشید.

ساختار رنگی spot

هر رنگی که غیر از چهار رنگ اصلی چاپ مانند طلایی، نقره‌ای، مسی، فیروزه‌ای فسفری و … رنگ پنجم نامیده می‌شود. اصطلاحاً به آن رنگ ساختگی،رنگ تفکیکی یا رنگ اسپات (spot) هم گفته می‌شود. به تعداد رنگ‌های اسپات در لیتوگرافی زینک تهیه می‌شود. از این طیف رنگی به عنوان یک رنگ مجزا چاپ استفاده می‌شود.به بیان دیگر برای هر ناحیه‌ای از طرح،که برای آن یک رنگ پنجم تعریف می‌کنیم،فیلم و زینکی جداگانه نیاز است. به عنوان مثال رنگ سبز که نسبتی از رنگ زرد و آبی است یک Spot Color می باشد.

طراح و سفارش دهنده زمان نهایی شدن کار در نرم‌افزار به رنگ خاصی رسیده‌اند، که در چاپ با رنگ‌های CMYKامکان پذیر نخواهد بود. پس راه حل این است که از دفترچه رنگ پنتون کد رنگ انتخابی را پیدا کنند.

اگر شما بخواهید یک سربرگ که متن سیاه و یک لوگوی قرمز دارد، چاپ کنید. شما از ۴ رنگ CMYK پلیت هایی برای چاپ درست می کنید.دستگاه چاپ از مرکب مشکی برای رنگ مشکی و از ترکیب C و M (آبی Cyan و قرمز Magenta ) Y (زرد Yellow ) رنگ قرمز را درست میکند. برای صرفه جویی در هزینه ها شما میتوانید از Spot Color استفاده کنید.  بدین ترتیب شما فقط یک پلیت برای متن مشکی و پلیت دیگری که برای رنگ لوگوی قرمزاست استفاده میکنید. این کار باعث صرفه جویی در زمان و هزینه مواد می شود.چاپیلون با سالها تجربه در باره ساختار رنگی و چاپ میتواند به شما در جهت سفارش با کیفیت محصولاتتان با قیمت ارزان و به صرفه کمک نماید.با ما در تماس باشید.

گردآوری شده توسط گروه چاپیلون

منبع : سایت پنتون