نحوه اثربخشی تبلیغات در ذهن مخاطب

آشنایی با معنی لغوی تبلیغ

واژه تبلیغات Advertising نیز از واژه Ad  به معنای ” رو به کسی/ نسبت به کسی ” است و Vertere که واژه لاتین است نیز به معنای “برگشتن” است.تبلیغ در مفهوم یعنی کسی را مورد نظر قرار دادن.همانگونه که در تعریف تبلیغات گفته شد که پیام باید به مخاطب برسد . پس بر اساس تعریف تبلیغات باید ، تبلیغاتی را در رسانه‌ای انجام دهید که فکر می‌کنید ، بیشتر مخاطبان آنجاست است.تبلیغات در هر بستر رسانه ای ترکیب متفاوتی دارد و مصرف کنندگان را به شکل های مختلفی جذب میکند.

در یک بازار رقابتی، مهم است که مدیران توجه مشتری ها را از طریق بازاریابی و تبلیغات خوب جلب کنند. در بازاریابی بودجه ی قابل توجهی برای تبلیغات صرف میشود و در سالهای اخیر روند استفاده از بستر رسانه های دیجیتال رشد چشم گیری داشته و تبلیغات نیز در این رسانه ها بسیار دیده میشوند و حتی به عنوان بزرگترین درآمد در هر رسانه ای شناخته میشوند.

رفتار و انتظارات مخاطب تلویزیون یا رادیو با رفتار و انتظارات مخاطبین روزنامه و مجله متفاوت است. حتی اگر فقط رفتار های یک شخص را که هم مخاطب رسانه های دیجیتال است و هم به مجله و روزنامه علاقه دارد را مورد بررسی قرار دهیم میبینیم که در برابر هر یک از این رسانه ها رفتارهای متفاوتی را نشان می دهد.

 

تاثیرگذاری تبلیغات در ذهن

استراتژی تبلیغات :تمرکز بر پیام‌ هدف ، تقسیم بندی مشتریان بر اساس بازار هدف ، بازاریابی IMC و بودجه تبلیغات

رسانه تبلیغات :انتخاب بهترین کانال تبلیغات، واسط یا رسانه‌هایی برای گفتگو با مشتریان

خلق ایده تبلیغاتی :ایده تبلیغاتی یک پیام یا تصویر است که می‌تواند مشتری را جذب کند.

 اجرای خلاق :مرحله نهایی اجرایی کردن تبلیغات بر اساس ایده تبلیغاتی است.

فرآیند ایجاد جذابیت در برند شما 

ظاهر خلاقانه و نشان دادن مزایا و ویژگی های مثبت یک محصول میتواند باعث جلب توجه مخاطبان شود. معمولا ما درباره  جزئیات  محصول یا خدمات بسیار صحبت میکنیم.زیرا خودمان را جای آن فرد به درستی نمیگذاریم و فکر میکنیم که دیگران دوست دارند جزئیات را بدانند درحالی که اصلا اینطور نیست و طی تجربیات متعدد بزرگ ترین فروشنده ها،شما باید راجب جزئیات کمتر حرف بزنید. به جای اینکه راجب جزئیات حرف بزنید راجب نتایج حرف بزنید.در ادامه با 7 روش ایجاد جذابیت در محصول آشنا میشویم :

1. آپدیت بودن ظاهر محصول 

به خود محصول نگاه کنید آیا رنگ‌ها، جذابیت‌ها و قابلیت مشاهده نام آن برای شما تاثیر گذار است؟بسیاری از شرکت ها محصولات با کیفیتی دارند اما ظاهر محصولاتشان قدیمی و نامرغوب میباشد.به روز بودن شکل ظاهری محصول از نکات مهم در جذب مشتری میباشد.

2. طراحی بسته‌بندی 

محصولی مصرفی که در قفسه قرار گرفته و منتظر کسی است که آن را بردارد، باید بسیار جذاب و کاملا در معرض دید باشد. آیا می‌توانید برای خیره‌ کردن چشم‌ها، رنگ درخشان‌تری در بسته‌بندی به‌ کار ببرید؟ آیا می‌توانید ویژگی‌های اصلی محصول را در سطح بیرونی آن بنویسید؟ یا شاید بتوانید پنجره‌ای شفاف برای معلوم شدن محصول اصلی در بسته‌بندی قرار دهید.

3. مطمئن شوید که استفاده از محصول شما راحت است

محصول شما باید حس‌ و حال خوشایندی نیز ایجاد کند؛ باید صاف، براق، نرم یا دارای هر صفت دیگری باشد که با مورد استفاده آن متناسب است حتی تغییراتی جزئی در ظاهر، حالت و طرز کار آن می‌تواند رضایت مشتری و جذابیت محصول را افزایش دهد.

4. بهتر کردن هر مطلب چاپی که همراه محصول می‌آید

آیا می‌توانید ظاهر این مطالب را بهتر کنید؟ جلوه‌ بهتری به آن‌ها بدهید؟ آن‌ها را واضح‌تر یا سودمندتر کنید؟ مطمئن شوید که محصول شما طوری است که آن‌ها به داشتن آن احساس افتخار خواهند کرد: من یک جگوار کروکی 94، مدل XJS دارم. کتاب راهنمای این ماشین در پوشه‌ چرمی جذاب و سیاهی قرار گرفته که روی آن آرم جگوار حک شده است حتی اگر روزی مجبور شوم این ماشین را بفروشم، پوشه‌ آن را نگه خواهم داشت.

5. بهترین ویژگی محصولتان را انتخاب کنید

بهترین ویژگی محصول‌تان را پیدا کنید. سپس عبارتی کوتاه بسازید که این بهترین ویژگی را به مشتریان انتقال دهد. این عبارت را روی محصول بسته‌بندی، بروشور و سایر مکان‌های قابل رویت قرار دهید. می‌توانید از برچسب‌هایی ساده (اما جذاب) با چاپ رنگی استفاده کنید که برای این منظور ساخته شده و سریع‌ترین و ارزان‌ترین راه برای افزودن پیام‌های بازاریابی هستند.

6. شفاف‌سازی در مورد اینکه هر محصول چه کاری و برای چه کسی انجام می‌دهد

اگر بیش از یک محصول دارید، تفاوت‌ها و موارد مصرف هر یک را توضیح دهید (تا به‌ طور روشنی از هم متمایز شوند). تعجب می‌کنید اگر بدانید که خطوط کلی تولید چقدر برای خریداران عادی پیچیده و مبهم‌اند.

7. برای خود لوگو بسازید

با ایجاد یک طرح لوگو ،برند خود را در ذهن مخاطب حک کنید. نمونه حک شده از یک برند در ذهن همه ما  لوگو شرکت اپل که یک سیب گاز زده است،میباشد.این شرکت توانسته با یک طرح ساده و جذاب توانسته در افکار ما تاثیر داشته باشد.

چند نمونه از روش های تبلیغاتی برند

شما در کنار توجه به جذابیت محصول و خدمات برند خود میتوانید با همکاران ما در چاپیلون مشورت کنید و با استفاده از انواع وسایل تبلیغاتی به برند سازی و جذابیت سازمان خود کمک کنید.در ادامه با تعدادی از روش های تبلیغاتی موثر آشنا میشویم:

 

گردآوری شده توسط گروه چاپیلون

برای سفارش چاپ ساک های دستی اینجا را کلیک نمایید

منبع : سایت biritannica