چگونه کتاب خودم را چاپ کنم؟

مقدمه ای بر چاپ کتاب

بسیاری از ما اغلب به نوشتن کتاب و نویسندگی در زمینه های مختلف فکر می کنیم،اما با نگرانی در مورد نگارش کتاب، نداشتن تخصص و مهارت کافی،نداشتن منابع مالی کافی از انجام آن منصرف میشوند.نکته مهم در مورد چاپ کتاب این است که تمام نویسندگان از گذشته تا به امروز با نگارش و چاپ آشنا نبودند.شما با یادگیری نکات نگارشی،به مرور زمان توانمند خواهید شد.

شما در هر زمینه ای که از علم و دانش کافی بهرمند هستید، می‌توانید علم خود را در قالب کتابی با ارزش و ماندگار ارائه دهید.اگر دانشجو در حال تحصیل هستید،چاپ کتاب می تواند به عنوان رزومه تحقیقاتی شما و نمره مثبت برای شما باشد. همچنین داشتن کتاب یک امتیار ویژه برای آزمون مصاحبه دکتری شما میباشد.برای اینکه چاپ کتاب خود را در سریعترین زمان ممکن انجام دهید،دانستن مراحل چاپ کتاب و هزینه چاپ کتاب به شما کمک زیادی خواهد کرد.

گام به گام تا چاپ کتاب

حال فرض کنیم که شما میخواهید تمام مراحل کتاب خود را به موسسات چاپ کتاب بسپارید،در این روش شما نوشته خود را که در هر زمینه ای میتواند باشد به این مجموعه ها میسپارید. در ادامه به اختصار از روند کاری شما با این موسسات صحبت خواهیم کرد.

نگارش کتاب 

ابتدا هدف خود از نگارش کتاب را مشخص میکنید.مثلا اینکه کتاب شما تالیفی باشد که حاصل تفکرات، اعتقادات و پژوهش های نویسنده است و یا میتواند از نوع گرآوری و یا ترجمه باشد. کتاب شما رمان است و حاصل رویاپردازی و تخیلات شما است.روند آماده‌سازی انواع کتاب‌ها (کتاب شعر، رمان، کتاب‌های تخصصی و…)تفاوت چندانی ندارند، در واقع شما باید محتوای نوشته شده خود را در قالب یک فایل ورد و یا به‌صورت دست‌نویس در اختیار ناشر قرار دهید.

تالیف کتاب 

بنیادی ترین دلیل برای نوشتن یک کتاب پاسخ دادن به سولات و نیاز ها می باشد. تفکر درست و هدفمندی یک وسیله حیاتی برای نگارش کتاب می باشد.منظم بودن تمامی بخش های کتاب و  منسجم بودن آنها و تناسب با تیتر کتاب و سایر عناوین فرعی و اصلی، مواردی هستند که سبب انسجام کتاب می شوند.در یک کتاب علمی هدف اصلی، بروز رسانی علم بشر می باشد. کتاب های علمی باید خواسته های اساسی جوامع علمی را در نظر بگیرد و سعی در براورد کردن این خواسته ها نماید. به همین دلیل از ارائه عناوینی که از اولویت جامعه به دور هستند اجتناب نمایید. مولف کتاب باید توجه داشته باشد که مطالب ارئه شده در کتاب متناسب با نیاز باشد و از اضافه کردن جملات و توضیحات غیر ضروری بپرهیزد. نویسنده کتاب باید توانایی توضیح شفاف مطالب را داشته باشد و از کلی نویسی مطالب اجتناب نماید.

ویراستاری

ویراستاری باید کاملا منطبق بر اصول و قواعد انجام شود و در طی آن کلیه‌ی اشتباهات از نوع فنی، زبانی، ساختاری، علمی، محتوایی و تخصصی و حتی علائم نگارشی اصلاح شوند. بازخوانی و نمونه‌ خوانی حتما توسط ویراستار انجام می شوند تا نتیجه‌ی دلخواه به دست بیاید.در کتاب های ترجمه شده ویراستار باید مترجم نیز باشد،تا بتواند اشکالات ترجمه را نیز پیدا کند.

انتخاب ناشر و بررسی سوابق او 

مهمترین مرحله در مراحل چاپ کتاب ویراستاری است که از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. وجود یک ناشر با تجربه و ماهر به شما کمک میکند،تا صفر تا 100 ویراستاری و اخذ مجوزها و چاپ کتاب به درستی انجام شود.بعد از اینکه امر ویراستاری انجام شد.صفحه آرایی یا همان نظم دادن به موضوعات و هماهنگ کردن آن ها با عکس ها و طرح بندی موضوعات کتاب انجام می شود.

دریافت مجوزهای چاپ کتاب

شابک : کد استاندارد جهانی کتاب می باشد، که از 10 تا 13 عدد ایجاد شده است. به هر کتاب یک شابک می دهند. در ضمن اگر مجدد کتاب به چاپ رسید،  این عدد تغییر داده نمی شود.

 فیپا : قبل از چاپ و آماده سازی یک فهرست اطلاعات موردنیاز برای تشخیص کتاب آماده میشود، که بر اساس استانداردهای جهانی پیش از چاپ کتاب صورت می گیرد. فیپا به امر منسجم شدن اطلاعات و کم شدن هزینه ها در آماده کردن فهرست کتابخانه ها و مراکز پژوهشی کمک شایانی می کند. فیپا حاوی مواردی مثل سرشناسه، نام، اطلاعات و غیره است. در این قسمت می توانید از راهنمایی های موسسه چاپ کتاب مورد نظر بسیار استفاده کنید.بعد از دریافت فیپا، باید مجوز چاپ کتاب گرفته شود، که موسسه چاپ کتاب انتخابی شما موظف است یک نسخه از کتاب را برای دریافت مجوز به سازمان فرهنگ و ارشاد اسلامی بفرستد.سپس سازمان فرهنگ و ارشاد پس از بررسی های موردنیاز مجوز کتاب را صادر نماید.

انواع قرارداد  مالی یک موسسه چاپ کتاب

  1. سرمايه گذاري مولف
  2. مشارکت در هزینه چاپ

سرمايه گذاري مولف: اگر مولف بخواهد با هزینه شخصی  خودش چاپ کتاب را انجام دهد، موسسه چاپ کتاب کار را با هزینه اقتصادی برای او انجام میدهد، در این شرایط حق چاپ های آینده برای مولف حفظ خواهد شد.

 مشارکت در هزینه چاپ کتاب: به این شکل است که هر مقداری از هزینه چاپ کتاب را مولف پرداخت کند، درصد دیگر را موسسه چاپ کتاب پرداخت مینماید. سود برآمده از فروش بسته به میزان هزینه انجام شده بین هر دو توزیع خواهد شد.

روش های چاپ کتاب

برای چاپ کتاب 2 روش  وجود دارد. هر کدام از این روش‌ها مزایا و معایب خود را دارد. اگر فاکتور کیفیت را کنار بگذاریم. هزینه چاپ، دومین و مهم‌ترین فاکتوری است که در چاپ دیجیتال کتاب تاثیر گذار است.

چاپ افست کتاب: اگر می‌خواهید از کتاب خود بیش از 1000 نسخه چاپ کنید. چاپ افست از نظر هزینه بسیار مناسب است. گفتنی است این روش برای چاپ تعداد محدود کتاب اصلا پیشنهاد نمی‌شود. چون چاپ افست هزینه اولیه دارد. زمانی که شما هزینه اولیه را برای آماده‌ سازی چاپ خرج کنید، چاپ زیر 1000 نسخه صرفه اقتصادی ندارد.

چاپ دیجیتال کتاب: جدیدترین روش چاپ، چاپ دیجیتال است. دستگاه‌های پیشرفته برای چاپ کتاب مورد استفاده قرار می‌گیرد. بسیاری از این دستگاه‌ها میتوانند،کار نهایی  باکیفیت ارائه کنند. برای آماده سازی چاپ هزینه اولیه نیاز نیست. از این رو، برای چاپ تعداد محدود معمولا زیر 200 نسخه بسیار مناسب است. به عبارتی دیگر درست است که در مجموع هر نسخه با هزینه بالاتر آماده می‌شود، اما هزینه اولیه ندارد.

 

جمع آوری شده توسط گروه چاپیلون

منبع سایت ویکی پدیا