هلوگرام،انتخابی هوشمندانه

———————————————————————————————————————————————

هلوگرام چیست

برچسب هولوگرامی، تصویری سه بعدی ارائه می‌دهد که علاوه بر معرفی برند،برای مقاصد امنیتی استفاده می‌شود. چاپ این نوع برچسب بسیار پیچیده است و نیاز به تکنولوژی دقیق لیزر و پرینت دارد. بنابراین جعل هلوگرام و استفاده از آن بر روی محصولات تقلبی غیر ممکن است.اصلی ترین مشتریان هلوگرام،تولیدکنندگان لوازم خانگی،پوشاک،لوازم جانبی و… میباشند.

مزایای استفاده از هلوگرام 

انواع هلوگرام

هلوگرام دو بعدی

هولوگرام های دوبعدی از تصاویر دو بعدی ساخته می شوند. برچسب دو بعدی نسبت به هلوگرام آماده، دارای فاکتورهای امنیتی بیشتری است.حالت رنگین کمانی هولوگرام دو بعدی به دلیل استفاده از دو تصویر درهم به‌صورت دایره‌ای، مستطیلی یا مربعی در این برچسب است. نوشته ها  در برچسب دو بعدی عموما Security , Cancel , VOID , ORIGINAL , GENUINE و … هستند که با توجه به کاربرد مخاطب تولید می شوند .در این روش ابتدا از طرح مورد نظر کلیشه تهیه می شود و نقش هولوگرام درخواستی بر روی ورقهای هولوگرام آماده که بصورت 7 رنگ است و در دو رنگ نقره ای و طلایی در بازار موجود است حک شده و متناسب با نوع شکل درخواستی مشتریان در قسمت فنی برش خورده و آماده بسته بندی می شود .

هلوگرام سه بعدی

در برچسب سه بعدی با استفاده از تکنیک نور دهی لیزری تصاویری با رنگ و عمق را نشان می دهند در این هولوگرام ها تخریب شوندگی به حالت ساده یا ظاهرشدن کلمه OPENVOID وجود دارد .از 10سال چیش این نوع هلوگرام ها طراحی و چاپ میشدند.این دسته از برچسب‌ها، دارای امنیت بسیاربالا هستند و ترکیبی از انواع رنگ‌ها و تصاویر با عمق های متفاوت را ارائه می‌دهند. از این دسته برچسب‌های امنیتی بیشتر در بیزینس هایی با ضریب امنیتی بالا از جمله گارانتی محصولات و لوازم جانبی استفاده می‌شود.

فیلپ فلاپ

زیبایی بصری از جنبه امنیتی آنها بیشتر است. چاپ این هولوگرام‌ها اغلب با حساسیت طراحی بالا، فشار مناسب و تنظیم رنگ‌ها، بسیار چشم نواز انجام می‌شود. در برچسب فیلپ فلاپ با تغییر زاویه دید می‌توان تصاویر متفاوتی از آرم برند یا نوشته را مشاهده کرد.

هولوگرام دارای کیو آر کد

این لیبل حاوی یک کد برجسته میباشد. نقش برجسته باعث استفاده آسان مخاطب جهت استعلام اصل بودن کالا است . همین موضوع کیو آر کد ها را جزو محبوب‌ترین‌ها قرار داده است.

هلوگرام حرارتی :

این هولوگرام‌ها از طریق روش چاپ لیتوگرافی با دمای بالا ساخته می‌شوند. هات استمپینگ سبب می‌شود هولوگرام روی طیف گسترده‌ای از مواد از جمله کاغذ، پارچه، آهن و … بچسبد. هولوگرام حرارتی به سختی جدا می‌شود و بسیار مناسب برای فضاهایی با محیط آلوده و حتی روغنی می‌باشد.

هلوگرام خراشنده :

هولوگرام خراشنده دارای پوششی برای مخفی نگه داشتن بارکدهای روی لیبل هستند. از این نوع برچسب‌ها در بن‌های تخفیف، کارت‌های رمزدار، بلیط، سند بانکی و … استفاده می‌کنند.

هلوگرام ترنسپرنت :

این برچسب‌ها زمانی استفاده میشوند که نیاز به مشاهده مشخصات یا تصاویر زیر برچسب است. به این صورت هولوگرام شفاف مراتب امنیتی را در کنار حفاظت از محصول پیاده می‌کند. این نوع برچسب را معمولا روی شیشه ماشین‌ها، معاینه فنی و سایر محصولات مشاهده می‌کنید.

عوامل تاثیر گذار بر چاپ هلوگرام 

  1. دوام محصول در بازار
  2. قوانین دولتی
  3. هزینه مصرف انرژی
  4. جایگاه و نقش خرده فروشی
  5. اقتصاد جهانی و وضعیت تولید
  6. قوانین دولتی

 

گردآوری شده توسط گروه چاپیلون

منبع :ویکی پدیا