Skip links

چاپ دیجیتال و کاربردهای آن در صنعت چاپ

چاپ دیجیتال و کاربردهای آن در صنعت چاپ

مقدمه ای بر مفاهیم چاپ دیجیتال و کاربردهای آن

 

چاپ دیجیتال به چه معناست؟

چاپ دیجیتال یکی از روش‌های تبدیل تصاویر به محصولات چاپی است. این روش معمولاً شامل چاپ حرفه‌ای در تیراژهای کم‌تعداد است که به وسیلهٔ چاپگرهای لیزری و جوهرافشان حرفه‌ای انجام می‌شود. چاپ دیجیتال دارای هزینه بیشتری برای چاپ هر صفحه در مقایسه با روش‌های سنتی مثل چاپ افست است. این قیمت بالاتر معمولاً با صرفه جویی در هزینه‌های دیگر در تهیه پلیت‌های چاپ انجام می‌شوند و برای تیراژهای کم‌تعداد جبران می‌شود. چاپیلون همراه باشید تا با این نوع چاپگر آشنا شوید. جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با  ثبت سفارش  های خود با چاپیلون تماس حاصل نمایید.

 

 

کاربردهای چاپ دیجیتال

در قدیم برای چاپ تصاویر از واسطه‌های چاپی استفاده می‌شد و پس از شروع فرآیند چاپ، امکان تغییر در آن وجود نداشت. اما امروزه، به وسیله سیستم چاپ دیجیتال، در چاپ هر نسخه، امکان تغییر اطلاعات درج ‌شده وجود دارد. به این ترتیب کاهش هزینه و صرفه جویی در زمان خواهیم داشت.

  1. تهیه نمونه : چاپگر‌ مستقیما داده‌ها را از رایانه، روی سطح چاپی منتقل می‌کند و این ویژگی، امکان کالیبراسیون یا درجه‌بندی چاپگر و تهیه یک نمونه برای مشتری را ایجاد می‌کند.
  2. چاپ شخصی : شما میتوانید درخواست های خود را با تعداد محدود و در تنوع بیشتر چاپ کنید.

ویژگی های منحصر به فرد چاپ دیجیتال

هزینه های چاپ به وسیله چاپگر دیجیتال بسیار بیشتر از افست میباشد اما برای تعداد پایین سفارش مقرون به صرفه خواهد بود. سرعت بسیار زیاد در این نوع چاپگر برای کسانی که عجله دارند،گزینه مناسبی خواهدبود. در سایر چاپگر ها بعد از آن که ازلاعات به چاپگر داده میشوند امکان هیچ تغییر و دستکاری وجود ندارد. چاپگر های دیجیتال به واسطه ارتباط مستقیمی که با کامیوتر و داده دارند به راحتی قابل ویرایش و تغییر هستند.

درچاپ دیجیتال انعطاف پذیری بالا و چاپ اطلاعات متغیر است. این انعطاف پذیری در چاپ به این مسئله باز می گردد که خروجی های چاپگر دیجیتال به صورت تک تک است و با هر چاپ شما می توانید در چاپ بعدی تغییر ایجاد کنید.دستگاه هایی مثل افست  بر خلاف دیجیتال ها نیاز به یک نیروی متخصص و ماهر برای کار با چاپگر دارند.در ادامه به اختصار ویژگی های این نوع چاپگر را برای شما درج میکنیم.

  • هزینه چاپ
  • سرعت چاپ
  • امکان تغییر داده
  • سهولت استفاده از دستگاه
  • دریافت مستقیم اطلاعات

سطوح قابل چاپ در چاپگر دیجیتال

در چاپ دیجیتال سطح چاپی هریک از انواع کاغذ، کنواس، کاغذ عکاسی، فوم برد، بوم، پارچه، چوب، شیشه و سنگ میباشد.

انواع چاپ دیجیتال 

برای چاپ به شیوه دیجیتالی، روش های مختلفی وجود دارد. از جمله مهمترین تکنولوژی های چاپ به روش دیجیتال می توان به چاپ جوهر افشان، روش الکتروفتوگرافی شامل دور ورش تونری و دیجیتال مرکبی، چاپ Direct Imaging، روش تصعید رنگ، روش چاپ حرارتی، روش چاپ نوری یا لیزری و مارکرهای لیزری می شود.

در مجموعه روش ها، روش چاپ جوهر افشان متداول ترین و با کیفیت ترین روش چاپ دیجیتال به شمار می آید. این روش چاپ دارای ماشین های چاپ مختلفی بوده که در ابعاد و اشکال مختلف برای کاربردهای مشخصی مورد استفاده قرار می گیرند. یکی دیگر از روش های چاپ به روش دیجیتال که بسیار پرکاربرد می باشد، روش چاپ نوری یا لیزری است. این شیوه چاپ بسیار شبیه به چاپ تصاویر عکاسی می باشد. از دیگر روش های چاپ هم کم و بیش استفاده می شود و هر یک کاربردهای مخصوص به خود را در صنعت چاپ دارد.

همکاران ما در چاپیلون با ارایه بهترین طرح ها و رزومه کاری شما را در جهت ثبت سفارش صحیح و مقرون به صرفه هدایت کرده و جوابگوی نیاز های شما عزیزان خواهند بود.

تهیه شده در گروه چاپیلون